REFERANS PROJELER
LLC PETRO Rusya | Klima ve Havalandırma Tesisatı

Sektör

:

Tütün Ürünleri Üretimi

Hizmet Alanı

:

Klima ve Havalandırma Tesisatı

İşin Adı

:

Make & Pack Sahası Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Evaporatif Soğutma, Sulu Nemlendirme ve Otomasyon Projesi

İşveren

:

LLC PETRO – ST.PETERSBURG – RUSYA

İşin Konusu

:

Mack&Pack üretim sahası iklimlendirmesi için klima santralları, absorbsiyonlu chiller, su soğutma kulesi ve mekanik tesisat montajlarının yapılması.

Yılı

:

2012 – 2013

Açıklama

:

JAPAN TOBACCO INTERNATIONAL (JTI) bünyesinde bulunan 26 fabrika içerindeki, en yüksek üretim kapasitesine sahip olan LLC PETRO St.Petersburg-Russia fabrikasının, 20.000 m2 kapalı alanda kurulu olan Make&Pack üretim sahasının ısıtma, soğutma, havalandırma, evaporatif soğutma ve sulu nemlendirme sistemlerinin ve BMS otomasyon sistemlerinin tasarımı ve montajı firmamızca yapılmıştır.

Proje kapsamında, Mack&Pack üretim sahasının 3D üç boyutlu mimari çizimleri yerinde röleve alınarak AutoCAD programına aktarılmıştır. 3D üç boyutlu mimari çizimler içerisine mekanik tesisat uygulama projemiz yerleştirilmiştir. Üretimi İzmir'de tamamlanan malzemeler, 40 adet TIR ile St.Petersburg'a yarı mamül halde demonte olarak gönderilmiştir. Tüm malzemelerin montajı, fabrika üretime devam ederken, üretim programını aksatmadan yerinde yapılmıştır.

Projede, 95.000 m3/h hava debisine sahip 10 adet, 50.000 m3/h hava debisine sahip 1 adet  YORK marka Klima Santralleri, 8 bar buhar ile çalışan 7.000 kW soğutma kapasitesine sahip 1 adet BROAD marka Absorbsiyonlu Chiller, her biri 4800 kW soğutma kapasitesine sahip 2 adet  EVAPCO marka  Açık Tip Su Soğutma Kulesi, 1500 m3/h debiye sahip 10 adet GRUNDFOS marka Sirkülasyon Pompası kullanılmıştır.

Mack&pack üretim sahasının nemlendirmesi için 70 bar basınçlı su ile çalışan, spray tip sulu nemlendiriciler klima santralleri içerisine monte edilmiştir.

Sulu nemlendirme sisteminin aynı zamanda Direkt Evaporatif Soğutma yapabilmesinden dolayı, 20.000 m2 Make&Pack üretim sahası, Eylül ve Mayıs ayları arasında, dış hava sıcaklığının kış aylarında -35C bahar aylarında +20C olduğu zaman diliminde, 1.000.000 m3/h hava debisi içerisine SADECE 5 m3/h suyun, 5 mikron çapında zerrecikler halinde verilmesi sayesinde, 24 C - %50 BN dizayn şartlarında çalışabilmektedir.

Isıtma sistemi için 8 bar buhar ile çalışan ALFA LAVAL marka Plakalı Eşanjörlerden elde edilen sıcak su  kullanılmıştır.

Otomatik kontrol sistemi merkezi kontrol ve izleme paneli ( SCADA ) TACVISTA-SCHNEIDER marka kullanılarak tesis edilmiştir.Otomasyon sistemi için gerekli olan tüm kablolalama, tavalama, MCC güç panoları, DDC otomasyon panoları, saha sensörleri ve otomasyon yazılımları tarafımızca yapılıp, tüm sistem çalışır vaziyette 2013 yılında teslim edilmiştir.


Fatal error: Cannot redeclare replace_tr() (previously declared in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php:2) in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php on line 2