Direkt ve İndirekt Evaporatif Soğutma Sistemleri

Su buharlaşırken bulunduğu ortamdan ısı çektiği için, buharlaşmanın meydana geldiği ortamda soğuma meydana gelir. Evaporatif soğutma sistemlerinde hava, ıslak evaporatif soğutma medyası üzerinden geçirilir. Hava evaporatif soğutma meydası içerisinden geçerken, su buharlaştığı için havanın duyulur ısısı azalır. Kuru termometre sıcaklığı da yaklaşık olarak 5 ile 15 C arasında düşer. Buharlaşan suyu bünyesine alan havanın gizli ısısı yükseldiği için, mutlak nemi yaklaşık olarak 2-5 gr/kg artar. Sıcaklığı düşen ve nemi artan  hava, fanlar yardımıyla soğutulmak istenilen ortama üflendiğinde ortam sıcaklığında azalma buna karşılık ortam neminde artma meydana gelir. Böylelikle ortam hem soğutulmuş hem de nemlendirilmiş olur. Bu sistem DİREKT EVAPORATİF SOĞUTMA olarak adlandırılır. 

DİREKT EVAPORATİF SOĞUTMA SİSTEMLERİ endüstriyel tesislerdeki üretim hollerinin, depolama alanlarının, elektrik panel odalarının, trafo odalarının, fırın bölümlerinin ve mutfakların soğutulması için ilk yatırım maliyetleri ve işletme giderleri en düşük olan çözümdür.

İNDİREKT EVAPORATİF SOĞUTMA SİSTEMLERİ konfor şartlarının ön planda olduğu ve nem kontrolu istenilen ortamlar için kullanılmaktadır. İndirekt evaporatif soğutma sistemleriyle ASHRAE KONFOR BÖLGESİ şartları sağlanabilir.


Fatal error: Cannot redeclare replace_tr() (previously declared in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php:2) in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php on line 2