Buhar ve Kızgın Su Tesisatları

Birinci Sanayi Devrimi buharın keşfedilmesiyle başlamıştır ve günümüzde de buharın gücü üretim endüstrisinin vazgeçilmezidir. Buhar elde edilmesi için, buhar kazanına alınan belirli seviyedeki suya enerji verilip suyun buharlaşması sağlanır. Elde edilen buharın bir kısmı kazanda basınçlandırma amacıyla depolanır ve bir kısmı istenilen basınçta ihtiyaç olan yerlerde kullanılır. Buhar tesisatı özellikle genleşmelere karşı önlemlerin alınması gereken çok özel bir tesisattır. Basınç dayanımının yanında sıcaklığı da dayanıklı boru ve ekipmanların kullanılması gereklidir.

Kızgın su tesisatları ise, bir kızgın su kazanında belirli basınç altında ve belirli seviyede tutulan suyun buharlaştırılmaması prensibine dayanarak, 100 C’nin üzerinde bir sıcaklıkta, özel tasarlanmış boru tesisatları vasıtasıyla kullanım yerlerine gönderilmesi prensibi ile çalışır. Burada da kullanılan ekipmanlar özeldir, genleşmelere karşı ciddi önlemler alınması ve tasarımın mutlaka bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi mühendislik firmalarına yaptırılması gereklidir.


Fatal error: Cannot redeclare replace_tr() (previously declared in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php:2) in /var/www/vhosts/ekinoksklima.com/httpdocs/yonetim/include/function.php on line 2